Yaşam

prof. Dr. Gültekin, “Toplumdaki tüm bireyler işaret dili öğrenmeli”

Ege Üniversitesi İrtibat Fakültesi, Manisiz Ege Birimi ve Medya Uygulama ve Araştırma Merkezi (EGEMM) işbirliğiyle “Farkındayız, Yanındayız” projesi hayata geçirildi. Ege Üniversitesi’nin farklı birimleri tarafından hazırlanan sosyal sorumluluk projesi, işaret dili konusunda farkındalık yaratmayı hedefliyor.

EÜ Connection Fakültesi Dekanı ve Medya Merkezi Müdürü Prof. Dr. Bilgehan Gültekin, “Ülkemizdeki resmi kayıtlarla karşılaştırıldığında farklı derecelerde işitme engelli birçok vatandaşımız var. Bu da ancak temas yoluyla, vatandaşlarımızın toplumsal veya kişisel sorunlarına çözüm üreterek sağlanabilir. İşaret dili sadece işitme kaybı olan veya işitme engelli bireylerin kullandığı bir dil değil, tüm bireylerin öğrenmesi gereken bir dildir. Birbirimizi anladığımızda toplumsal birlik ve barışımızı sağlayabiliriz. Bu nedenle işaret dili alanında farkındalık yaratmaya çalışıyoruz” dedi.

Proje kapsamında, işitme engellilerin yol açtığı iletişim problemlerini çözmek ve toplumdaki her bireyi işaret dili alanında bilinçlendirmek amacıyla hazırlanan video klipte günlük temel bilgiler aktarılıyor. Mansız Ege Birimi Koordinatörü Doç. Dr. Pelin Piştav Akmeşe’nin hazırladığı işaret dili sözleri klipte birim çalışanları Soner Aslan ve Volkan Büyük tarafından birebir sunuluyor. Koordinatörlüğünü ve kurgusunu İrtibat Fakültesi doktora öğrencisi Hülya Arslaner Hamarat’ın, kameramanlığını İrtibat Fakültesi yüksek lisans öğrencisi Tolga Geç’in üstlendiği proje Ege Üniversitesi youtube kanalında gösterildi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

uzumluhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu