Haber

Tahvillere Göz Koydular: Son İki Ayın En Yüksek Alımını Yabancılar Yaptı

Yabancı yatırımcıların Türkiye’de özellikle doğrudan yatırımdaki durumu tartışılırken, 10 Kasım’da sona eren haftada 131 milyon dolarlık net tahvil alımı gerçekleşti. Bu, Eylül başından bu yana en yüksek net alım ölçüsü oldu.

Yabancı kuruluşlar TL tahvillere yönelik övgü dolu ve umut verici raporlar yazarken, yabancı yatırımcılar da ilgi göstermeye başladı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) haftalık verilerinde ‘yurt dışı yatırımcılar’ olarak adlandırılan yabancı yatırımcılar, geçen hafta net 131 milyon dolarlık tahvil alımı yaparken, tahvil alımları son yılın en yüksek seviyesine ulaştı. 2 ay. Kaynak: BloombergHT

Önce Deutsche Bank, ardından BNP Paribas, TL tahvillere ilginin arttığını yazdı.

Bankacılık devi Deutsche’nin ‘2024’ün en uygun yatırımı TL tahvil olacak’ öngörüsünün ardından bir övgü daha BNP Paribas’tan geldi.

Bloomberg’in haberine göre BNP Paribas, TL tahvillerinin ‘cazip değer’ sunduğunu söylerken, Gelişen Piyasalar Baş Stratejisti Burak Başkurt’un ‘Ancak kısa vadeli TL tahvillerinde daha fazla düzeltmeye ihtiyaç olduğu’ raporu da dikkat çekti.

Kurum, model portföyünde ‘nötr’ öneri teklifi belirtirken, düzeltmenin sona ermesinin ardından kısa vadeli tahvillerin cazip olmaya başlayacağı öngörüsünde bulundu.

Deutsche Bank, TL tahvillere ilişkin de olumlu tahminde bulundu.

Deutsche Bank analistleri, gelişmekte olan ülkelerde bu yıl en kötü performansı sergileyen TL tahvillerin, 2024 yılında da en iyi performansı gösteren tahviller olacağını öngördü.

Deutsche Bank, son yıllarda istikrarsızlık ve para politikasına yapılan müdahaleler nedeniyle milyarlarca dolarlık çıkış yaşayan TL varlık sınıfının toparlanacağını öngören JP Morgan ve büyük yatırımcıların kervanına katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu